Select Page

V torek, 14.5. 2019, smo  z učenci oddelkov osmih razredov obiskali Narodno galerijo in Moderno galerijo, si ogledali stalno zbirko galerij, ter se aktivno udeležili dveh likovnih delavnic na temo: Grafične tehnike globokega tiska in v Moderni galeriji  na temo Černigojevega konstruktivizma, kjer smo na to temo kreativno, po lastni zamisli, ustvarili animirani film. V Narodni galeriji  smo si ogledali umetniško zbirko umetnikov, ki so začetniki plenerizma in umetniška dela  slovenskih impresionistov. Spoznali smo začetke sodobne likovne umetnosti moderne in postmoderne.

 

      

 

Konstruktivizmu v 20. in 21. stoletju je na Slovenskem utiral pot Avgust Černigoj (1898-1985), ki je s svojim delovanjem v Ljubljani in Trstu v času med obema vojnama povezal avantgardne ustvarjalce iz sveta gledališča, literature in likovne umetnosti. Odmeve konstruktivizma zasledimo tudi kasneje, tako v upodabljajoči umetnosti kot arhitekturi, npr. v delu skupine Neokonstruktivistov (1968-72), ki je raziskovala zasnovo konstruktivističnega objekta v kiparstvu. Od najnovejših sodobnih umetniških projektov velja omeniti Kozmokinetični kabinet Noordung (1990-2045), ki med drugim črpa iz postulata konstruktivistične umetnosti.

     

 

(Skupno 125 obiskov, današnjih obiskov 1)