Select Page

Kulturni dan se je začel ob 8.20.

Ko so prišli učitelji iz šole, smo se razdelili v skupine. Dobili smo delovne liste, ki smo jih reševali sproti. Potem smo se odpravili z avtobusom v Ljubljano, kjer smo si ogledali Prešernov spomenik, nad njim muzo ter nasproti kipa na Wolfovi ulici Julijin kip na oknu. Pogledali smo si tudi, kje je bila natisnjena prva pesniška zbirka in odšli  do Trnovske cerkve, kjer je prvič srečal Julijo, svojo največjo ljubezen. Nato smo se odpravili v Kranj, kjer je  France Prešeren pokopan.  Ker je bil reven, so ga pokopali ob ograji, kasneje so ga prestavili na sredino Prešernovega gaja, po katerem so ga poimenovali. V Kranju je tudi največji kip Prešerna. Ogledali smo si tudi, kje je živel v Kranju tri leta pred svojo smrtjo. Nazadnje smo se odpeljali v njegov rojstni kraj Vrbo. Najprej smo si odšli pogledati lipo, ki je bila stara več kot 200 let in je bila središče vasi. Okrog nje je razvrščenih 16 kamnov. Pri lipi se je 16 posestnikov odločalo o najpomembnejših odločitvah v vasi. Nazadnje smo si ogledali Prešernovo hišo in njene prostore, vodič nam je povedal, zakaj so se uporabljali določeni prostori in stvari v hiši.

Ta dan je trajal do 15.20 in je bil s tem najdaljši kulturni dan v letu.

Zapisal: Urban Slak Piskar, učenec iz 8. c

(Skupno 113 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost