Select Page

Med šolskimi počitnicami se je 17 učencev OŠ Domžale v spremstvu dveh učiteljic s potovalno agencijo Twin odpravilo v Anglijo in na Irsko. 16. februarja smo se z avtobusom odpeljali iz Ljubljane skozi Avstrijo, Nemčijo, Luksemburg (kjer smo se ustavili in imeli poučen nočni ogled mesta) in Francijo. Naslednje jutro smo se s trajektom ob sončnem vzhodu odpeljali čez Rokavski preliv in občudovali bele klife Dovra, nato pa smo nadaljevali pot do Londona. Tam smo si ogledali Greenwich in ničelni poldnevnik, observatorij, kraljevo palačo in pomorsko univerzo ter slovito ladjo Cutty Sark. Z ladjico smo se odpeljali po reki Temzi ter si ogledali glavne londonske znamenitosti: Tower Bridge, London Eye, Tate Modern, Globe Theater, Big Ben in še mnogo drugih. Nato smo se peš sprehodili do stražarjev, ki stražijo vhod v Buckinghamsko palačo, videli smo Downing street 10, kjer živi britanski premier David Cameron ter veliki trg Trafalgar s kipom admirala Nelsona. Na Leicester Square, trgu kjer je odgromno kinematografov in gledališč smo imeli prosti čas za kosilo, nato pa smo ogled mesta nadaljevali z obiskom Natural History Museum (videli smo okostja dinozavrov, sinjega kita v naravni velikosti, zbirko ptic, sesalcev in kamnin in še mnogo drugega) ter muzeja voščenih lutk Madame Tussauds, ki je bil učencem zelo všeč, saj so se lahko slikali s svojimi najljubšimi zvezdami iz sveta slavnih. Naslednje jutro smo si v hotelu privoščili pravi angleški zajtrk (jajca s slanino, paradižnikom, gobicami, klobaso, krvavicami, kosmiče in toast), polni novih moči pa smo se odpeljali najprej v Oxford, kjer smo z lokalno vodičko obiskali Trinity College ter eno največjih svetovnih knjižnic, kjer so snemali filme Harryja Potterja, nato pa v Shakespearjev rojstni kraj Stradford-upon-Avon. Tam smo si ogledali pisateljevo rojstno hišo in se sprehodili po mestu, ki se že pripravlja na praznovanje 400-letnice njegovega rojstva. Zvečer smo z letalom odšli v glavno mesto Irske, Dublin. Tretji dan je bil za večino učencev najbolj zanimiv, saj smo obiskali kmetijo na irskem podeželju, kjer so učenci sami spekli tradicionalni kruh brez kvasa, igrali irski nacionalni šport hurling, zaplesali irski ples in se preizkusili v bobnanju. Videli smo tudi demonstracijo, kako ovčarski psi priženejo ovce in hribov ter se s traktorjem odpeljali na šotišče, kjer se ostanki ljudi in predmetov ohranijo tudi več tisoč let. Zadnji dan je deževalo, a to nas ni motilo, saj smo si z avtobusom ogledali Dublin in se ustavili pred slavno pivovarno Guiness (za ogled bo treba počakati, da bodo učenci polnoletni), nato pa smo se sprehodili do Narodnega muzeja, da smo si ogledali ostanke mumij iz šotišča ter zbirko keltskega zlata. Ogledali smo si še središče Dublina in kip Molly Malone, o kateri smo se naučili pesem na poti na letališče, nato pa smo poleteli v Bergamo ter se z avtobusom odpeljali nazaj v Ljubljano. Ekskurzija je učence navdušila in jim še bolj približala kulturo in običaje Anglije in Irske.

Zapisala: Maja Juvan Stough

 

(Skupno 306 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost