Select Page

V sredo, 23. 6. 2016, so imeli šesti razredi tehniški dan v knežjem mestu Celje.

V Pokrajinskem muzeju smo si ogledali dve stalni razstavi: Celeia, mesto pod mestom ter  Grofje Celjski.

V kleti Knežjega dvora je Arheološko razstavišče Celeia – mesto pod mestom doslej največja predstavitev ostankov rimske Celeje »in situ«. Sprehodili smo se med starodavnimi zidovi, ki pričajo o bogati zgodovini mesta.

Celjski so bili poslednja pomembna srednjeveška dinastija, ki se je s slovenskih tal povzpela v kroge evropskega visokega plemstva. Njihov knežji dvor v Celju je bil poleg Trsta edini kraj na Slovenskem, kamor so segali evropski kulturni in umetnostni tokovi.

V dobrem stoletju se je ime Celjskih trdno zasidralo v političnem dogajanju srednjeevropskega prostora. Hkrati so Celjski dali tudi pečat številnim kulturnim stvaritvam svojega časa. Številni arhitekturni spomeniki poznega srednjega veka na naših tleh ali celo zunaj današnjih slovenskih meja so povezani z njihovim imenom.

Učenci so še obiskali grad, kjer jim je učitelj Gregor Križaj  predstavil zgodovino Celjskega gradu.

(Skupno 199 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost