Ljubljana, 29. 3. 2023

Slika 1: Otvoritvena slovesnost 33. regijskega otroškega parlamenta in nagovor ravnateljice OŠ Martina Krpana Ljubljana
Foto: Monika Grašič

V sredo smo se z učenci-predstavniki ŠSU peljali proti Ljubljani na OŠ Martina Krpana v Ljubljano, kjer je potekal 33. regijski otroški parlament na temo Duševno zdravje otrok in mladostnikov.

Z naše šole so se parlamenta udeležili naslednji učenci: Jakob Prelc (4. a), Patrik Drča (4. a), Val Majerle (9. c), Nika Flerin (8. a) in Neva Vidic (8. c).

Registracija je potekala do 9.00. Sledil je uvodni pozdravni nagovor gostov in kulturna točka OŠ Martina Krpana. Zapeli so nam čudovito pesmico.

Nato smo se iz jedilnice preselili v učilnico, kjer so posamezne šole predstavile že izveden parlament na svojih šolah, kakor smo tudi mi imeli že šolski parlament in medobčinski otroški parlament s predstavniki ŠSU v tem šolskem letu na naši šoli, v obliki različnih delavnic.

Slika 2: Razstava v avli OŠ Domžale (medobčinski otroški parlament, marec 2023)
Foto: Monika Grašič

Po predstavitvi, smo izvedeli, da so na eni šoli naredili Zamaškojeda (koš za zamaške) in se šli tekmovanje v družabnih igrah in se na koncu posladkali s kokicami in čipsom. Podan je bil predlog, da bi jezo sproščali v posebnem prostoru z igrali in žogami velikankami.

Sledilo je delo delegatov po skupinah in tematskih vprašanjih:

1. Skupina 1: Kaj mi lahko pomaga, ko se znajdem v stiski?
  2. Skupina 2: Kaj pričakujem od odraslih (na ravni družine, šole, države)
  3. Skupina 3: Razlogi, ki potisnejo mlade v vedenja, ki so destruktivna ali avtodestruktivna?

Ko smo pomalicali odlične rogljičke in se odžejali s sokom ter malo počili in poklepetali, je sledila predstavitev ugotovitev skupin in plenarna razprava.

Delegati so prišli do skupne ugotovitve in sklepa, da je potrebno probleme, ki se v nas kopičijo, povedati NA GLAS in osebi, ki JI ZAUPAMO, in duševna stiska, ki se v življenju dotakne slehrne osebe, NI VEČ TABU. O njej razpravljamo, se pogovarjamo, sočustvujemo, opazujemo in pomagamo.

Slika 3: Delegati predstavijo svoje ugotovitve po skupinah
Foto: Monika Grašič

33. regijski otroški parlament se je zaključil ob 13.30. Domov smo se odpeljali v lepem sončnem dnevu z obilico novih vtisov in sočustvovanja.

Monika Grašič
, univ. dipl. soc. kult. in prof. zgo.
mentorica ŠSU OŠ Domžale