Pred novim letom ste učenke in učenci v knjižnico oddali predloge za nakup knjig iz sredstev zbiralne akcije starega papirja. Predloge smo skrbno pregledali in izbrali naslednje knjige, ki vas že čakajo v knjižnicah matične in podružnične šole!

Slikanice za prvo triado

O kraljeviču, ki ni maral brati (Nina Mav Hrovat)

Nekoč je živel kraljevič, ki ni maral knjig in se ni hotel naučiti branja. Kralj je strokovnjaku, ki bo sina naučil brati, obljubil, da ga bo zasul z zlatom. Toda vse je bilo zaman, dokler…

Medved in klobuk (Anja Štefan)

Hudomušni medved ima nov, rdeč klobuk. A nekega dne mu ga odpihne veter. Medved steče za njim, pa ga ne more ujeti. Pridruži se mu volk, potem lisica, za njo zajček in za zajčkom še miška. Vsi tečejo in vsi upajo, da bodo ujeli medvedov klobuk. A klobuk se ustavi šele, ko ga prestreže mogočni hrast. Živali ga rešijo izmed vej in se čudijo: kako je mogoče, da ga je ujel nekdo, ki je samo mirno stal.

Si že kdaj jezdil morskega konjička (Boštjan Gorenc)

»Zadnji pod vodo je gnila ikra!« Svit, Erik in Lara skočijo v vodo! Tam jih čaka celo morje dogodivščin! Pa tudi kakec za katerega se izkaže, da je v resnici morska kumara, simpatični morski psiček, ki uživa v čohljanju, pa plesno nadarjena hobotnica… Potem opazijo, da nekaj miga v prazni vrečki bonbonov, ki so jo prej pozabili vreči v smeti…

Kdo se je krtku pokakal na glavo (W. Holzwarth)

Znak kakovosti zlata hruška.  Ko je Krtek nekega dne pokukal iz zemlje, je na njegovi glavi pristalo nekaj zaobljenega in rjavega, podobnega klobasi… Podal se je na detektivski lov v iskanju storilca, ki se mu je pokakal na glavo…

O volku, ki je padel iz knjige (Thierry Robberecht)

V razmetani sobi na tla slučajno pade knjiga… Volk na ta način telebne iz svoje knjige in se znajde sredi neznane sobe. Hitro! Da bi ušel groznemu mačku, švigne v najbližjo knjigo! Toda kakšna zgodba ga čaka šele tam!

Resnična zgodba o Rudolfu, jelenčku z rdečim nosom

Mladinske zgodbe in stripi – druga in tretja triada

Deklica, ki je pila mesečino (Kelly Regan Barnhill)

Glavna junakinja je deklica Luna, ki jo svečeniki še dojenčico odvzamejo materi in jo darujejo groznemu gozdu in čarovnici, ki prebiva v njej. Kmalu spoznamo, da čarovnica, ki živi v gozdu ni razlog, da vsako leto Protektorat žrtvuje najmlajšega otroka. Prav ona namreč poskrbi, da žrtvovani otroci ne končajo pri zvereh, temveč v svobodnih mestih, kjer so lepo sprejeti in ljubljeni. Ta čarovnica, da deklici Luni piti mesečino in prav ona prebudi dodatno čarovnijo v njej.

Kdo je čarovnica, ki se hrani z žalostjo ljudi in kdo je junak, ki bo upanje vrnil med ljudi, pa boste izvedeli, če boste knjigo vzeli v roke in jo prebrali.

Nasmeh (Raina Telgemeier)

Raina bi samo rada bila čisto navadna šestošolka. Toda nekega večera se po srečanju skavtinj spotakne in si močno poškoduje sprednja dva zoba. Sledi dolgo in mučno potovanje z zobnimi aparati, operacijami, zoprnimi napravami, uzdami za zobe in celo retiner z umetnimi zobmi. Toda to je šele začetek. Tu so še čisto pravi potres, težave s fanti in prijateljice, za katere se izkaže, da niso čisto prave prijateljice.

Dnevnik nabritega mulca: Veliki met (Jeff Kinney)

Grega in njegovi soigralci so na pragu nove sezone in njihove možnosti, da bi vsaj enkrat odnesli zmago, so bolj ali manj nične. Toda v športu je možno vse.
Se bo izkazal v ključnem trenutku, ko bo žoga v njegovih rokah in bo zmaga visela na nitki? Ali pa bo zamočil svoj veliki met?

Pasji mož: Materin vrh (Dav Pilkey)

Medtem ko Pasji mož okreva po nesreči na stranišču in zaradi tega nosi sramotni luster sramu, skuša zlobnež Dedi s pomočjo Velikega Joža pobegniti iz ječe. Končno je namreč spisal svoj zlobni načrt in za uresničitev potrebuje samo še dve sestavini: živo razpršilo in rastni sprej. Ko Peterček po televiziji razkazuje svoj skrivni laboratorij, Dedi med pripomočki pogube zagleda tudi iskani sestavini. Bo prišel do njiju in kaj se bo zgodilo, če se pri tem vmešata najbolj grozovito zlobna srkca na svetu? 

Stripovski klub Mačjega mulca (Dav Pilkey)

Paglavci ustvarjajo na veliko: preizkušajo najrazličnejše tehnike pri risanju stripov, pri čemer jim pomaga potrpežljivi Čofko. Vmes se zgodi cel kup zabavnih reči in se tudi marsičesa nauči.

Polnočna tolpa (David Walliams) – mladinski roman

Ob polnoči naj bi otroci že trdno spali, ampak v Bolnišnici grofa Funtka, polni malih bolnikov in neprijaznega osebja, to ne velja. Takrat se dogodivščine za nekatere šele zares začnejo! Polnočna tolpa se odpravi na pohod in bivanje v neprijazni ustanovi za nekaj ur postane znosnejše. Topla in humorna zgodba, polna napetih in nenavadnih preobratov.

Božični pujs (J. K. Rowling) – mladinski domišljijski roman

Jakec obožuje svojo igračo z imenom Dagi Pujs. DP je vedno z njim, v dobrem in slabem. Dokler se nekega božičnega večera ne zgodi nekaj strašnega – DP se izgubi. A božični večer je čas za čudeže… Reševalna misija v čudežni deželi Jakec in Božični pujs (DP-jev zoprni nadomestek) se podata na osupljivo potovanje po čudežni Deželi izgubljenih.

Štiri črne mravljice (Anja Štefan) – kratke zgodbice

Pesnica Anja Štefan in ilustrator Tomaž Lavrič sta prvič združila ustvarjalne moči in nastala je knjiga. Izbrušena in humorna. Polna bistroumnih razmislekov in večplastnih sporočil, poetičnih razmislekov o (so)bivanju v tem svetu.

Konec (M. Strandberg) – mladinski domišljijski roman

Glavni junak knjige je sedemnajstletni Simon, ki živi na Švedskem. Ob novici o koncu sveta ga zapusti dekle Tilda, njegova velika ljubezen. Ko čez nekaj dni Tilda izgine in se nato izkaže, da je bila ubita, vsi sumi, da je bil storilec, padejo ravno na Simona. Simon pa si želi le, da bi ugotovil, kdo je kriv.

Toni ali kako do novih nogometnih čevljev (Philip Waechter) – strip

Toni je navdušen nogometaš. Ko izve za bliskajoče se nogometne čevlje Ronaldo Brzinc, mu je jasno: brez teh čevljev ne more živeti! Njegova mama pa se s tem ne strinja, zato Toniju ne preostane drugega, kot da si poskusi sanje uresničiti sam…

Vsi ti brezupno obupni učitelji (D. Walliams) – mladinska zgodba

Mislite, da so (bili) vaši učitelji grozni? Le počakajte, da spoznate tole druščino. Ob njih so obupno brezupni otroci videti kot cerkveni zborček. Uživajte ob desetih zgodbah o res neznosnih učiteljih, ki so prava nočna mora otrok – med njimi so gospodična Oholič, gospa Blaznik, doktor Groznik in gospodična Vikinkrik… Si upate? Kajti brali boste na lastno odgovornost.

Štvor (D. Walliams) – mladinska zgodba

Kaj sploh je Štvor? To je prvovrstno prismojena, resnično nenavadna zgodba o neverjetno prijaznih starših in njuni neverjetno pošastni hčeri – in uničujočem prihodu Štvora!

Strašilka (Davorka Štefanec)

Napeta in vznemirljiva ljubezenska zgodba, ki se dogaja v fantazijskem svetu. Mladinski roman Strašilka je bil leta 2020 nominiran za nagrado modra ptica. Mlada ljubezen, razpeta med dva svetova Alba je na svoji zadnji misiji, preden postane najmlajša vladarica Podsveta. Le še lepega, prijaznega in priljubljenega Oliverja mora rešiti, pa bo.

Jantarni daljnogled – 3. knjiga (Philip Pullman)

Trilogija se sklene z osupljivim zaključkom, zaradi katerega ta knjiga velja za najboljšo. Knjiga pripoveduje o velikem spopadu med vrhovno Avtoriteto in tistimi, ki podpirajo Lyrinega očeta. Kdo bo zmagal v usodnem spopadu? Kaj vse bosta doživela Lyra in Roger v deželi mrtvih? Jima bo uspelo najti Lyrinega izgubljenega prijatelja? Kako se bo končala okrutna vojna, ki divja v kraljestvu nebes? Odgovore na vsa ta in še mnoga druga vprašanja boste našli v osupljivem in nepričakovanem koncu napete zgodbe, v zaključnem delu nagrajene trilogije.

Neymar – nogometni čarodej (Dariusz Tuzimek)

Triletni Neymar da Silva Santos Júnior je vsako noč zaspal z žogo ob sebi. In ker si je žogo tudi vedno izbral za darilo, jih je doma imel kmalu več kot 50. Z njimi je preigraval soigralce – stole in mize, noge kavča pa so predstavljale vratnice prvega gola, ki ga je zadel.
Zdaj z enako lahkoto preigrava največje nogometaše sveta na svetovno znanih stadionih. Zdi se, kot da je žoga prav prilepljena na njegovo nogo. Svoje navijače navdušuje z odlično tehniko, neverjetno hitrostjo, veličastnim preigravanjem in včasih s prav čarovniškimi triki.

Messi: Mali deček, ki je postal velik nogometni junak

Pri devetih je razbil okno, da ne bi zamudil na tekmo. Ko je imel deset let, je nehal rasti. Pri trinajstih je zapustil svoj dom in družino, da bi si ustvaril novo življenje na oddaljeni celini. Danes ga občuduje na milijone ljudi po vsem svetu. Messi je ganljiva zgodba o nogometu, a ne le o tem. To je zgodba o izjemni nadarjenosti in skromnosti. Ta zgodba nam pove, da le trdo delo prinaša uspehe, pa tudi, kako pomembno je imeti sanje in jim slediti.

Poučni knjigi

Veliki umi, Tesla (Richard B. Gunderman)

Poljudno pisana in slikovno bogata biografija Tesla prinaša izjemen vpogled v zasebno in poklicno pot enega najbolj daljnovidnih izumiteljev nove dobe, genialnega elektroinženirja, fizika, strojnika, kemika in matematika, predvsem pa vizionarja, svetovljana ter neumornega garača.

Enciklopedija znanja, človeško telo

Znak kakovosti zlata hruška     Enciklopedija znanja Človeško telo je sodoben, podroben in nazoren prikaz človeškega telesa in njegovega delovanja. Odkriva živahen svet celic, tkiv, kosti, mišic, organov… in vloge posameznih organov in organskih sistemov. Vodi nas v notranjost telesa in prikazuje njegove številne funkcije.

(Skupno 252 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost